The Raspberry Pi 3 Model B builds upon the features of its predecessors with a new, faster processor on board to increase its speed. It also features WiFi and Bluetooth Low Energy capabilities to enhance the functionality and the ability to power more powerful devices over the USB ports.
| Key | Description |
| Technical Detail | |
| Core Type | 64-bit ARM Cortex-A53 |
| HDMI Ports | Full Size HDMI x 1 |
| USB Ports | USB 2.0 x 4 |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth 4.1 BLE |
| Ethernet Ports | 10/100M Ethernet |
| Camera Interface | Supported |
| SOC Type | Broadcom BCM2837 |
| Power Inlet | microUSB or GPIO |
| Product Range | Raspberry Pi 3 Model B |
| No. of Cores | 4 Cores |
| Display Interface | Supported |
| Memory Card Support | microSD |
| GPU | VideoCore IV |
| Wi-Fi Connectivity | Supported 802.11n |
| CPU Speed | 1.2 GHz |
| General Purpose I/O | 40 Pins |
| RAM Memory Size | 1 GB |
| Audio / Video Interface | 3.5mm Audio Jack |
| Parameter | Value |
| Product Name | RASPBERRYPI3-MODB-1GB - SBC, Raspberry Pi3 B, BCM2837, Quadcore 64bit, 1GB RAM, MicroSD, Wifi, HDMI, 4xUSB 2 ports |
| Manufacturer / Brand | RASPBERRY-PI |
| MPN | RASPBERRYPI3-MODB-1GB |
| EAN | 0640522710850 |
| RoHS | YES |
| Country of Origin | GB |
| Hazardous | false |
See 2 Ratings & Reviews |
The Raspberry Pi 3 Model B builds upon the features of its predecessors with a new, faster processor on board to increase its speed. It also features WiFi and Bluetooth Low Energy capabilities to enhance the functionality and the ability to power more powerful devices over the USB ports.
| Key | Description |
| Technical Detail | |
| Core Type | 64-bit ARM Cortex-A53 |
| HDMI Ports | Full Size HDMI x 1 |
| USB Ports | USB 2.0 x 4 |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth 4.1 BLE |
| Ethernet Ports | 10/100M Ethernet |
| Camera Interface | Supported |
| SOC Type | Broadcom BCM2837 |
| Power Inlet | microUSB or GPIO |
| Product Range | Raspberry Pi 3 Model B |
| No. of Cores | 4 Cores |
| Display Interface | Supported |
| Memory Card Support | microSD |
| GPU | VideoCore IV |
| Wi-Fi Connectivity | Supported 802.11n |
| CPU Speed | 1.2 GHz |
| General Purpose I/O | 40 Pins |
| RAM Memory Size | 1 GB |
| Audio / Video Interface | 3.5mm Audio Jack |
| Parameter | Value |
| Product Name | RASPBERRYPI3-MODB-1GB - SBC, Raspberry Pi3 B, BCM2837, Quadcore 64bit, 1GB RAM, MicroSD, Wifi, HDMI, 4xUSB 2 ports |
| Manufacturer / Brand | RASPBERRY-PI |
| MPN | RASPBERRYPI3-MODB-1GB |
| EAN | 0640522710850 |
| RoHS | YES |
| Country of Origin | GB |
| Hazardous | false |