The Tenma 72-10480 is an affordable single output DC power supply unit offering an adjustable 0-30V voltage output, alongside a 0-3A current output. Easily connect to the unit through the adaptors on the openly spaced user-friendly front panel.
ElectroSource India offers the MULTICOMP PRO 72-10480, an adjustable bench power supply designed for a variety of electronic projects. With a voltage range of 0 to 30V and a current output of up to 3A, this power supply is ideal for both hobbyists and professionals.
Our import-on-demand model ensures that you can source this essential equipment directly from India, with support for INR billing and GST invoices. Expect delivery within 12-15 working days, making it a reliable choice for your procurement needs.
| Key | Description |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Plug Type | EU, UK |
| Supply Voltage Min | 207 V |
| Power Rating | 90 W |
| Output Voltage Min | 0 V |
| Output Current Min | 0 A |
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Output Voltage Max | 30 V |
| Supply Voltage Max | 253 V |
| Output Current Max | 3 A |
| Parameter | Value |
| Product Name | 72-10480 - Bench Power Supply, Adjustable, 1 Output, 0 V to 30 V, 0 A to 3 A |
| Manufacturer / Brand | MULTICOMP PRO |
| MPN | 72-10480 |
| RoHS | YES |
| Country of Origin | CN |
| Hazardous | false |
See 4 Ratings & Reviews |
The Tenma 72-10480 is an affordable single output DC power supply unit offering an adjustable 0-30V voltage output, alongside a 0-3A current output. Easily connect to the unit through the adaptors on the openly spaced user-friendly front panel.
ElectroSource India offers the MULTICOMP PRO 72-10480, an adjustable bench power supply designed for a variety of electronic projects. With a voltage range of 0 to 30V and a current output of up to 3A, this power supply is ideal for both hobbyists and professionals.
Our import-on-demand model ensures that you can source this essential equipment directly from India, with support for INR billing and GST invoices. Expect delivery within 12-15 working days, making it a reliable choice for your procurement needs.
| Key | Description |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Plug Type | EU, UK |
| Supply Voltage Min | 207 V |
| Power Rating | 90 W |
| Output Voltage Min | 0 V |
| Output Current Min | 0 A |
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Output Voltage Max | 30 V |
| Supply Voltage Max | 253 V |
| Output Current Max | 3 A |
| Parameter | Value |
| Product Name | 72-10480 - Bench Power Supply, Adjustable, 1 Output, 0 V to 30 V, 0 A to 3 A |
| Manufacturer / Brand | MULTICOMP PRO |
| MPN | 72-10480 |
| RoHS | YES |
| Country of Origin | CN |
| Hazardous | false |